KSI – STREFA ZIELONA

STREFA ZIELONA – PODHARCMISTRZ
     Jaka powinna być próba phm?



     Podharcmistrz, w hierarchii stopni instruktorskich to już nie tylko kolega i przewodnik dla swoich podopiecznych, z którymi pracuje, ale doświadczony instruktor, który umie patrzeć na sprawy harcerskie z perspektywy całego Związku. Przygotowuje innych do pełnienia funkcji, może być opiekunem prób na stopień pwd. Zwiększona intensywność pracy, aktywność w środowisku społecznym, wyrobienie harcerskie prowadzą go do grona starszyzny instruktorskiej. Posiada umiejętności organizatorskie. Może samodzielnie przygotowywać i prowadzić obozy letnie i zimowe.Próba podharcmistrzowska obejmuje całokształt życia instruktora, a nie tylko jego harcerskie dokonania. Kim więc jest podharcmistrz? To instruktor, który umie określić swoją rolę wobec innych, doskonali się w kierowaniu zespołami, doskonali się w wybranej dziedzinie. Zanim podejmie się decyzję o zdobywaniu stopnia phm warto się zastanowić nad tym, jaki zakres wiedzy, umiejętności i działania charakteryzuje podharcmistrza.


     W czasie realizacji próby kandydat na podharcmistrza powinien:



– zrozumieć sens metody harcerskiej- poznać zasady, na których opiera się ZHP


– nauczyć się doboru odpowiednich form pracy do każdej grupy wiekowej


– przeprowadzić zajęcia na kursie kształcącym


– znać dobrze historię harcerstwa i umieć ją wykorzystywać w codziennej pracy z młodzieżą


– umieć harmonijnie współpracować z innymi


– posiąść wiedzę o innych organizacjach harcerskich i pozaharcerskich


– wiedzieć czym się zajmuje WOSM i WAGGSS


– umieć tworzyć programy i plany stosując różnorodność metod


– zaplanować i zrealizować pracę w wybranym zespole harcerskim i instruktorskim (np. w szczepie, namiestnictwie, kręgu, komisjach, HSI, kwatermistrzostwie, zgrupowaniu HAL, HAZ)


– kształtować pozytywny obraz ZHP w świadomości społeczeństwa (poprzez publikacje prasowe, audycje radiowe, strony Internetowe czy inne formy promocji harcerstwa)


– budować swój własny system wartości w oparciu o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie


– poszukiwać autorytetów i wzorów osobowych, ale mieć własne spojrzenie krytyczne


– przeczytać wybrane (wskazane) lektury z zakresu harcerstwa oraz doskonalące poziom wiedzy z zarządzania, nurtów wychowawczych, dotyczące potrzeb, motywacji, rozwiązywania konfliktów, itp.


– ukończyć kurs na poziomie podharcmistrza.


     Kandydat na podharcmistrza oddziaływaniem swoim przykładem na otoczenie pozwala zrozumieć Harcerstwo innym. Działa zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Pozaorganizacyjna próba instruktorska dotyczy oceny stanu własnych wiadomości harcerskich i nabytych umiejętności oraz ich stosowania w domu, w rodzinie, w szkole, w pracy i w innej służbie społecznej.Kandydat na phm musi zdawać sobie sprawę z tego, że w jego dorosłym życiu nie powinno być miejsca na podział czasu i postępowania na harcerskie i nieharcerskie. On już wybrał ten styl. Styl swojej Organizacji. Teraz kontynuuje dochodzenia do mistrzostwa. Swoją postawą reprezentuje Związek Harcerstwa Polskiego, a wyrobienie osobiste dowodzi jego dojrzałości i odpowiedzialności.Założenia próby, wynikające z idei stopnia i wymagań na phm są ogólne. Każdy instruktor zmagający się z próbą powinien wykazać samodzielność w budowaniu własnego programu próby i zdolność do sprawiedliwej samooceny, stawiając sobie konkretne wymagania i wytyczne.


     Próba podharcmistrzowska może być dla kandydata próbą charakteru, odporności, zaradności i wytrwałości. Tym więcej się osiągnie, im więcej da się samemu.




Dh Ula Bugaj hm





     W naszym archiwum znajdziesz plany prób realizowanych przez instruktorów naszego hufca, które mogą być pomocne przy planowaniu Twojej instruktorskiej drogi