Wszystkie zawarte tu informacje mają charakter nieoficjalny i do czasu ich potwierdzenia przez protokół z posiedzenia komendy stanowią tylko i wyłącznie przybliżenie tego, co się na komendzie stało. Howgh. |
Agenda zbiórki Komendy Hufca w dniu 10/12/2003:
1. Dyskusja o współpracy z Hufcami Karczew i Celestynów.
2. Informacja o wyjeździe funkcyjnych.
3. Informacja o WOŚP.
4. Informacja o BŚP.
5. Informacja o Wigilii.
6. Strona internetowa Hufca.
7. Warsztaty z prowadzenia dokumentacji drużyny.
8. Dyskusja na temat grupy kwatermistrzowskiej
AD 1.
Efektem wizyty przedstawiciela KH ZHP Otwock (Mirka Grodzkiego) na zjeździe Hufca Karczew jest wniosek nawiązania bliższej współpracy w Hufcami Karczew i Celestynów. Wniosek taki został zgłoszony spontanicznie na zjeździe hufca Karczew przed komendantkę hufca Karczew, komendantkę hufca Celestynów i przedstawiciela hufca Otwock.
Taki wniosek został przedstawiony przez Mirka Grodzkiego na KH. Wnioskował on spotkanie się z przedstawicielami komend hufców Karczew i Celestynów. Efektem tych spotkań miało by być nawiązanie bliższej współpracy. Współpraca z hufcem Karczew miała by polegać głównie na pomocy, jakiej możemy udzielić temu hufcowi w jego rozwoju.
Osobnym wnioskiem Mirka Grodzkiego było złożenie do Rady Powiatu Otwockiego wspólnej propozycji trzech hufców (Otwock, Karczew i Celestynów) do budżetu powiatu na rok 2004. Propozycję taką zgłosiła Komendantka Hufca Celestynów na zjeździe hufca Karczew..
Po dyskusji na temat złożenia wspólnego wniosku do rady powiatu przegłosowane zostało stanowisko KH, że nie decydujemy się w tym roku na taki wniosek. Nasz hufiec złożył już swój wniosek do rady powiatu i nie chce go wycofywać, żeby złożyć wspólny wniosek. Rozważymy taką propozycję w następnym roku.
Po dyskusji na temat innej współpracy z hufcami Karczew i Celestynów uzgodniliśmy stanowisko KH, że jesteśmy zainteresowani jak najszybszym podjęciem bliższej współpracy z hufcami Karczew i Celestynów.
W pierwszej kolejności chcemy nawiązać współpracę z hufcem Karczew. Aby wybadać potrzeby hufca Karczew KH oddelegowała Mirka Grodzkiego do spotkania się z Komendantką hufca Karczew. Ma on wybadać ich potrzeby i przedstawić na następnej zbiórce KH propozycje podjęcia konkretnych kroków. Jeżeli inne osoby będą chciały wziąć udział w tych rozmowach zgłoszą się do końca 14/12/2003 do Mirka Grodzkiego.
AD 2.
W dniach 6 – 7/12/2003 odbył się wyjazd funkcyjnych hufca Otwock. Treści zajęć związane były z osoba drużynowego – rozwój, autorytety, motywacje. W biwaku wzięło udział 38 osób (cześć tylko na niektórych zajęciach) – drużynowi i przyboczni naszych drużyn. Myślę ze dużym sukcesem była frekwencja – wszystkie drużyny były reprezentowane min przez jedna osobę za wyjątkiem 33 DHS Zwiewni, z której nie było ani przybocznych ani drużynowego
Podczas biwaku udało nam się zorganizować wszystkie planowane zajęcia (w związku z pogoda nie odegraliśmy tylko meczu), ograniczało nas tez troszkę miejsce – HOS nie ba za dużo miejsca. Większość zajęć odbyła się terminowo i zgodnie z zaplanowanymi ramami czasowymi. Mam nadzieje ze udało nam się trochę przekazać wiadomości, które uczestnicy będą mogli wykorzystać w swoich drużynach.
Na zakończenie zrobiliśmy malutkie podsumowanie i taka mini ankietę (mam nadzieje ze szczera). Poniżej przedstawiam wam fragment ich podsumowania:
1. Najefektywniejsze zajęcia – 1.Ja czyli kto? – budowanie prób na stopnie – Joanna Wrońska; 2. Gra – Marek Rudnicki / Kodeks Drużynowego – Tomasz Grodzki
2. Najatrakcyjniej poprowadzone zajęcia -1.Zajecia o motywacjach – Mirek Grodzki; 2. Zajęcia namiestnictw – Iza Łabudzka, Monika Siwak / Sylwia Żabicka
3. Najlepiej zapamiętane zajęcia – 1. Gra – Marek Rudnicki, 2. Budowanie prób – Joanna Wronska /Namiestnictwo harc. Iza Łabudzka Monika Siwak
4. Zajęcia w których kontynuacji chciałbyś uczestniczyć : 1. Budowanie prób – Joanna Wrońska, 2. Kodeks Drużynowego Tomasz Grodzki / Namiestnictwo zuch. Sylwia Żabicka.
Wszyscy podkreślali bardzo mila atmosferę (mówią ze nawet ich to zaskoczyło) i generalnie średnia ocena w skali 10 stopniowej wyszła na 8.
Zachęceni efektami biwaku KH postanowiła zorganizować kolejny wyjazd tego typu w czasie ferii zimowych. Do ustalenia został termin tego biwaku. Proponowanym miejscem jest Stara Dąbrowa.
AD 3.
Odbyły się dwa spotkania: sztabu WOŚP i wolontariuszy. Czekamy do 14/12/2003 na odpowiedź ot Tomka Kuczyńskiego czy w czasie finału WOŚP odbędzie się pokaz ratownictwa.
Z Tomkiem Grodzkim skontaktowała się p. Dąbkowska, szefowa Wydziału promocji UM Otwock z propozycją, żebyśmy zajęli się częścią organizacyjna „dużego” koncertu w czasie finału. UM deklaruje gwiazdę na ten koncert i finansowanie.
Sprawa „światełka” jest wątpliwa, ponieważ UM będzie finansował w tym roku sylwestrowy pokaz sztucznych ogni.
Problemem jest storna internetowa sztabu WOŚP. Szef sztabu – Adam Żorawski – znalazł osobę, która zadeklarowała wykonanie takiej strony, ale jest to osoba spoza naszego hufca i AŻ ze wzgledów bezpieczeństwa nie może mu dać na razie dostępu do strony hufca (FTP’a).
Agnieszka Fedorowicz zgłosiła propozycję, żeby w przypadku braku dużej imprezy zorganizować kilka małych akcji, może w formie gry harcerskiej.
AD 4.
Potwierdzony jest termin i gotowy jest scenariusz BŚP. Zostały już wysłane zaproszenia do VIP’ ów. Przygotowywane są zaproszenia dla drużynowych. 11/12/2003 szef sztabu – Tomek Grodzki – spotka się z proboszczem parafii.
Przekazanie na Ługach nie odbędzie się. Odbędzie się w Józefowie 23/12/2003 o godz. 18:00.
AD 5.
Wigilia odbędzie się
Zaproszenia do VIP’ ów zostały wysłane przy okazji zaproszeń na BŚP. Wigilia będzie zorganizowana w formie kolacji wigilijnej. Zacznie się inscenizacją przygotowaną przez Namistnictwo Zuchowe (Agnieszka Fedorowicz). Będzie nauka kolęd.
AD 6.
Trwają prace nad nową stroną internetową hufca. Zajmuje się tym Mirek Grodzki. W czasie dyskusji członkowie KH zgłaszali swoje uwagi do dotychczasowego projektu nowej strony. Tomek Grodzki zgłosił swoje wątpliwości co do tego czy powinien być widoczny podział na część autoryzowaną i nieautoryzowaną przez KH. Nie podobało mu się również to, że Mirek Grodzki zmodyfikował menu na stronie bez konsultacji z KH.
Tomek Kępka uważa, że inne rzeczy są ustalane przez KH, a inne robi Mirek Grodzki. Nie zwraca już uwagi ma wiadomości wysyłane mailem w tej sprawie.
Dyskusja dotyczyła też wyróżnienia konkretnych pozycji w menu strony (komisja stopni, namiestnictwa).
Zastrzeżenia wzbudziło też umieszczenie „Kaktusińskich” na stronie głównej w dziale informacje nieautoryzowane przez KH.
KH jest zainteresowana jak najszybszym uruchomieniem nowej strony Hufca. Do 14/12/2003 Agnieszka Fedorowicz i Tomek Kępka (Tomek Grodzki już to zrobił) przedstawią swoje uwagi do strony za pośrednictwem poczty elektornicznej. Jeżeli Mirek Grodzki uwzględni jakiekolwiek z tych uwag – strona może być przełączona na nową.
AD 7.
Tomek Grodzki zgłosił pilną potrzebę przeprowadzenia warsztatów z prowadzenia dokumentacji w drużynie. Nie został ustalony termin tych warsztatów.
AD 8.
Dyskusja na temat funkcjonowania grupy kwatermistrzowskiej dotyczyła filozofii funkcjonowania grupy kwatermistrzowskiej w Hufcu. Agnieszka Fedorowicz zgłosiła propozycję formalnego powołania grupy kwatermistrzowskiej w Hufcu, który realizowałby atrakcyjny program gospodarczy. Zadaniami tej grupy była by obsługa bieżących potrzeb kwatermistrzowskich dotyczących biwaków.
Tomek Grodzki uważa, że ludzie, którzy nie należą do poszczególnych środowisk i mogliby stworzyć taki zespół nie są w stanie tego zrobić, bo nie są w stanie współpracować ze sobą.
Ponadto nie widzi możliwości realizowania atrakcyjnego programu gospodarczego bez dodatkowych wydatków.
Funkcjonuje nieformalny zespół skupiony wokół Tomka Kępki.Tomek Kępka (kwatermistrz) nie widzi potrzeby formalnego powołania takiego zespołu.
Agnieszka Fedorowicz wyraziła obawy, że brak powołania takiego zespołu może spowodować, że w czasie przygotowań do obozu i kolonii kadra wychowawcza nie będzie mogła brać udziału w przygotowywaniu programu, bo będzie przez kwatermistrza zaangażowana w prace pionierskie. Taki model funkcjonuje od dwóch lat przy przygotowywaniu wyjazdu do Przerwanek. Taka jest pomysł Tomka Kępki na realizowanie przygotowań do harcerskiego lata. Wynika to z trudności w kompletowaniu składu osobowego grupy kwatermistrzowskiej.
Dalsza dyskusja dotyczyła sposobów motywowania członków grupy kwatermistrzowskiej. Agnieszka Fedorowicz zgłosiła propozycję, żeby formą motywowania grupy kwatermistrzowskiej był atrakcyjnie zorganizowany pobyt w Przerwankach.
Tomek Kępka wyraził zdanie, że bezpłatny pobyt na obozie w Przerwaniach nie jest wystarczającą motywacją do pracy na kwaterce. Bardzo dobrze odebrana została nagroda dla grupy kwatermistrzowskiej w formie wyjazdu w góry po kwaterce. Miało to miejsce dwa lata temu po obozie. Koszt takiego wyjazdu dla 5 osób wynosi ok. 3.000 PLN.
Agnieszka Fedorowicz zaproponowała, żeby Tomek Kępka stworzył plan motywacji zespołu kwatermistrzowskiego. Tomek Grodzki zgodził się, że taki plan powinien został stworzony i zadeklarował, że będzie Tomka Kępkę przekonywał do stworzenia takiego planu. Wyraził jednocześnie wątpliwość czy uda się taki system stworzyć bez dodatkowych środków.
Magda Grodzka zauważyła, że od nowego roku będą wpływały do hufca nowe środki, więc można taki plan opracować i poszukać dla niego finansowania.
Tomek Grodzki zaproponował, żeby przedyskutować problem sposobu motywacji zespołu kwatermistrzowskiego na szkoleniu z prowadzenia dokumentacji w drużynie.
Protokółował Mirek Grodzki