KSI – STREFA GRANATOWA


STREFA GRANATOWA – PRZEWODNIK




     Jaka powinna być próba pwd?



     Próba przewodnikowską powinna wg mnie rozpocząć się czymś w rodzaju samooceny, uświadomienia co jest moim atutem a co słabą stroną, co chciałabym w sobie rozwijać, a z jakimi słabościami walczyć. Ja sięgnęłabym tez do Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego a także do Zobowiązania Instruktorskiego.



     Na takiej bazie można zbudować plan swojej próby. Powinien on zawierać wszystkie podejmowane w założonym okresie (12-18 miesięcy) działania i realizować wymagania stopnia.


Oprócz pracy nad własną osobowością powinno się tam znaleźć organizowanie zbiórek, rajdów, imprez, planowanie – tak by zdobyć, to doświadczenie, którym w przyszłości będziemy się dzielić z innymi. Nie może to być jednak przypadkowe zestawienie pomysłów do zrealizowania czy tez spraw koniecznych do załatwienia, gdyż powinny realizować one nasze cele, rozwijać zainteresowania. Próba przewodnikowską powinna być związana z działaniem naszego środowiska – drużyny, szczepu, hufca.


     Zadania próby to również nasze bieżące działanie, nauka w szkole, studia, czy tez praca zawodowa. Tam tez w końcu kształtujemy swoja osobowość. Zadania powinny być jasno sprecyzowane, trzeba wiedzieć co chce się przeprowadzić, z kim, kiedy, gdzie, za pomocą jakich środków. Musza być realistyczne, uwzględniać czas trwania próby i plan pracy środowiska, w którym są realizowane.




     Ale próba powinna tez sięgać w obszary dla nas trudne, takie z którymi dotychczas się nie zmierzaliśmy. Powinien to być ten nasz wyczyn, ta poprzeczka ustawiona ponad naszymi głowami, tak aby trzeba było trochę potrenować aby ja przeskoczyć.





     Co zrobić aby zostać przewodnikiem? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych dokumentów, których przeczytanie przybliży Cię do podjęcia decyzji o otworzeniu próby. Zgromadziliśmy je tu:




     Pomocne w planowaniu próby mogą być dla Ciebie próby, które realizowane były w naszej komisji lub przez naszych instruktorów w innych komisjach. Przykłady takich prób znajdziesz w internetowym rejestrze prób instruktorskich.




     W imieniu własnym jak i całej KSI życzę Wam powodzenia w Waszej wspinaczce na kolejne szczyty i przyjaznych dusz na harcerskim, instruktorskim szlaku




Magda & Ula, Iza, Tomek


Komisja Stopni Instruktorskich


Hufca ZHP Otwock